BIM, BIM dla polskiego budownictwa, BIM w Polsce, digitalizacja, budownictwo 4.0, bim szkolenia

Podczas I Międzynarodowej Konferencji „BIM dla Polski – ryzyko i wyzwania„, organizowanej przez Stowarzyszenie Techników Polskich w Wielkiej Brytanii, która odbyła się w dniach 21-23 marca w Londynie, mieliśmy przyjemność zaprezentować nasze spojrzenie na BIM w polskich inwestycjach liniowych. Więcej szczegółów o Konferencji…

Aktualnie w Polsce w wielu projektach liniowych stosuje się oprogramowanie umożliwiajace projektowanie 3D z wykorzystaniem technologii GIS. Niestety, taki sposób podejścia ograniczony jest do branży drogowej. Dzięki temu drogowcy mogą wykorzystać swoje projekty do wygenerowania przekrojów poprzecznych i podłużnych w obszarze ich specjalizacji. Mamy również liczne przykłady późniejszej wizualizacji 3D całych odcinków drogowych w postaci animacji potencjalnego przejazdu projektowanym odcinkiem drogi.

Niestety, nie mamy przypadków próby kontynuacji przez inne branże ani w efekcie możliwości koordynacji międzybranżowej.

Na kilku przykładach chciałbym pokazać zakres wykorzystywania projektowania 3D w Polsce na tle możliwości zastosowania pełnej technologii BIM w obszarze planowania, projektowania, koordynacji międzybranżowej, optymalizacji procesu realizacji, zarządzania realizacją oraz zarządzania zrealizowanym odcinkiem drogi. Oczywiście wykorzystanie technologii BIM jest droższe od standardowego podejścia w obszarze projektowania i wydaje się nierealnym marzeniem z perspektywy projektantów, którzy w dzisiejszych czasach walczą o przeżycie na bardzo konkurencyjnym rynku, gdzie jedynym rzeczywistym parametrem wyboru ich oferty jest cena usług. Ale czy to nierealne z tej perspektywy marzenie nie jest przypadkiem koniecznym realnym wyborem? Właściwe wykorzystanie technologii BIM w obszarze projektowania i optymalizacji realizacji daje realne szanse redukcji kosztów realizacji aż o 20%. Wielka Brytania wdrażając technologię BIM w obszarze wszystkich inwestycji publicznych oczekuje właśnie takich efektów. Rozpoczęliśmy w Polsce prace nad przygotowaniem rekomendacji zmian w obszarze prawa budowlanego oraz prawa zamówień publicznych, które umożliwiłyby zastosowanie w ciągu dwóch lat technologii BIM w polskich inwestycjach infrastrukturalnych. Te rekomendacje będą obejmowały również przyjęcie wymaganych standardów, kodeksów, klasyfikacji i norm, opracowania zasad edukacji w szkolnictwie wyższym, szkoleń dla wszystkich wymaganych reprezentacji urzędów, agencji rządowych, a przede wszystkim promocję korzyści dla wszystkich Uczestników Procesu Inwestycyjnego.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress